psycholog - mgr Agnieszka Lipińska

 

Diagnoza psychologiczna jest to jedno lub kilka spotkań. Celem  jest określenie problemu czy potrzeby nad którą będziemy pracować.

Zajmuję się diagnozą nozologiczną (zgodnie z ICD-10), różnicową i funkcjonalną (funkcjonowania emocjonalnego, społecznego i intelektualnego).

Wykonuję diagnozę na potrzeby lekarzy (neurologów, psychiatrów).

Psychoterapia indywidualna jest dłuższą formą wsparcia stosowaną dla osiągnięcia trwałych, głębokich zmian w sposobie budowania relacji z otoczeniem czy doświadczania emocji.

 

Proponuję Państwu psychoterapię, która jest dla mnie przede wszystkim wspierającym towarzyszeniem w eksploracji wszelkich obszarów doświadczania siebie i świata. Inspiracje czerpię z psychoterapii Gestalt. Ponadto korzystam z technik zaczerpniętych z nurtów: poznawczego, behawioralnego, psychodynamicznego, z psychologii procesu oraz terapii systemowej.

Diagnoza i rehabilitacja neuropsychologiczna przeznaczona jest dla osób z utrwaloną dysfunkcją bądź podejrzeniem deficytów wynikających ze zmian w mózgu, które mają przełożenie na codzienne funkcjonowanie w pracy czy w obrębie systemu rodzinnego. Celem jest określenie związku między zmianami w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego a zachowaniem badanego. 

Diagnoza neuropsychologiczna jest tobadanie pamięci i innych procesów poznawczych wraz z oceną poziomu i profilu dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego występujących w:
- procesie fizjologicznego starzenia się mózgu (u
osób odczuwających pogorszenie pamięci, planowania działania, orientacji przestrzennej)
- chorobach neurodegeneracyjnych (otępienia)
- chorobach sercowo-naczyniowych i udarach mózgu
- urazach czaszkowo-mózgowych

- padaczkach

- po niedotlenieniu mózgu
- resekcjach mózgu
- stanach zapalnych mózgu i opon mózgowych
- chorobach endokrynologicznych, metabolicznych, o podłożu immunologicznym

- chorobach natury psychiatrycznej

- zatruciach substancjami toksycznymi

- uzależnieniach.

Na standardowe badanie składa się:

1. Obserwacja

2. Wywiad kliniczny: podczas wywiadu psycholog gromadzi wszelkie informacje potrzebne do poprawnej oceny zmian w funkcjonowaniu poznawczym.

3. Badanie testowe:specjalnie dobrane testy neuropsychologiczne umożliwiają szczegółową ocenę poszczególnych funkcji poznawczych tj.: tempo przetwarzania informacji, procesy uwagi, uczenia się i pamięci, funkcje językowe, orientację wzrokowo – przestrzenną, funkcje wykonawcze, myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów.

W zależności od celu, jaki został postawiony na początku, badanie neuropsychologiczne może mieć formę badania przesiewowego (w celach diagnostycznych) lub badania rozbudowanego (w celach rehabilitacji).

Rehabilitacja neuropsychologiczna jest prowadzona w oparciu o indywidualnie przygotowany program - zawsze musi być poprzedzona dokładną diagnostyką neuropsychologiczną.
Na badania proszę zabierać ze sobą:
- dokumentację medyczną z leczenia szpitalnego (jeśli badany był hospitalizowany)
- wyniki badań specjalistycznych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny mózgowia, EEG głowy)
- okulary, jeśli pacjent korzysta
- aparat słuchowy, jeśli pacjent posiada

Wsparcie – forma pracy z osobami chorymi terminalnie i znajdującymi się w trudnej sytuacji, gdy nie ma potrzeby głębokiej pracy ani zmiany osobistego funkcjonowania. Polega na towarzyszeniu, byciu ze sobą w kontakcie i reagowaniu na potrzeby.

Zapewniam całkowitą dyskrecję, kierując się ściśle zasadami kodeksu etycznego zawodu psychologa. Dbam o wysokie standardy świadczonych usług, poprzez stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych i poddawanie swojej pracy superwizji.

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl